Розмір шрифта: A A A Зображення Вимкнути Увімкнути Колір сайту Ц Ц Ц звичайна версія сайту
ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Архів новин за рік: 2023 2024

2024-11-07 13:43:35
Заступник директора - головний зберігач фондів, начальник відділу зберігання, обліку документів та довідкового апарату Ольга Анатоліївна Покотило та головний спеціаліст відділу формування Національного архівного фонду та діловодства, координації архівної справи Альона Тимофіївна Волохова завітали задля обміну досвідом з фахових питань.

Відкритість до співпраці та обміну знаннями - це запорука успішного розвитку архівної справи. Тому такі зустрічі є надзвичайно важливими для архівної галузі, адже дозволяють обмінюватися найкращими практиками, розширювати знання та знаходити нові рішення для актуальних викликів. Маємо впевненість, що цей візит сприятиме подальшим партнерським відносинам між нашими архівами.
2024-11-04 13:41:11
Відбулася ця подія у межах робочого візиту директора Державного архіву Черкаської області Тетяни Клименко до міста Умань.

Під час зустрічі з в.о. директора Національного парку Володимиром Грабовим обговорили можливі напрямки спільних проєктів та уклали договір, чим засвідчили намір довготривалої та плідної діяльності.

Договір передбачає співпрацю щодо реалізації спільних науково-дослідних проєктів з актуальної тематики, організацію та проведення спільних заходів, участь у науково-освітніх програмах, забезпечення взаємного доступу до бібліотечних та архівних фондів тощо.

Сторони відзначили, що договір є важливим кроком до розширення можливостей обох установ у напрямку збереження історичної пам’яті та популяризації культурного спадку Черкащини.
2024-11-01 13:37:33
31 жовтня - 1 листопада 2024 року відбулася VІІ Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) „Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження“.

Вчергове подія стала відкритим майданчиком для обміну думками для небайдужих до культурно-історичної спадщини краєзнавців, істориків, науковців, освітян, музеєзнавців, етнографів, громадських діячів, студентів.

Головна мета заходу - теоретичне узагальнення наукових досліджень, аналіз та напрацювання практичних рекомендацій щодо збереження й використання культурно-історичної спадщини, ролі музеїв в її збереженні, а також формування професійних компетенцій фахівців у сферах, пов’язаних із вивченням і дослідженням культурно-історичної спадщини.

Конференцію започатковано кафедрою історії та права Черкаського державного технологічного університету.

Цього року 85 авторів (співавторів) з України, Польщі, Німеччини, Норвегії надали свої статті для збірника матеріалів конференції.

Співорганізатори заходу: Міністерство освіти і науки України, Черкаський державний технологічний університет, Кафедра історії та права ЧДТУ, Державний архів Черкаської області, Національна спілка краєзнавців України, Університет Григорія Сковороди в Переяславі, Національний історико-культурний заповідник „Чигирин“, Шевченківський національний заповідник, Кам’янський державний історико-культурний заповідник, Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник, Комунальний заклад «Черкаський обласний краєзнавчий музей» Черкаської обласної ради, Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей, Комунальна установа „Обласний художній музей“ Черкаської обласної ради, Черкаський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Громадська організація „Національна академія наук вищої освіти України“.
2024-10-28 13:30:30
Більше мільйона файлів генеалогічного характеру оцифрували в Державному архіві Черкаської області. Це – проміжні підсумки реалізації проєкту Держархіву Черкащини з корпорацією FamilySearch International.

Співпрацю з американськими партнерами започаткували наприкінці жовтня 2023 року. Відтоді в держархіві області працюють два оператори. Завдяки року активної роботи створено цифрові копії 240 фондів на 12 тисяч одиниць зберігання. Таким чином вже опрацювали понад 1 млн файлів.

Серед оцифрованого – фонди станового і міського самоврядування (дворянські опіки, міщанські управи), військово-адміністративних установ, органів суду (сирітські суди, окружні й повітові суди), слідчих установ, нотаріату, органів поліції і жандармерії, органів та установ землекористування і землеустрою, навчальних закладів, колекції метричних книг тощо.

Оцифровані справи держархіву області вже доступні для ознайомлення на вебпорталі
FamilySearch https://www.familysearch.org/uk/
у розділі “Зображення” https://www.familysearch.org/records/images/

Загалом на першому етапі передбачалося створення цифрових копій 400 фондів держархіву області. Це понад 20 тисяч одиниць зберігання на більш ніж 1,3 млн аркушів. Така робота з формування цифрового банку генеалогічних даних дозволить держархіву області в найближчі роки оцифрувати основні документальні комплекси регіональної частини Національного архівного фонду та сприятиме забезпеченню збереження оригінальних архівних документів в умовах воєнного стану.

Довідково:

2 червня 2020 року Голова Укрдержархіву Анатолій Хромов підписав Меморандум про співробітництво між Державною архівною службою України та корпорацією FamilySearch International (США), метою якого є оцифрування документів Національного архівного фонду України генеалогічного характеру та створення фонду користування на такі документи. Державний архів Черкаської області уклав договір про співробітництво з корпорацією 21 вересня 2022 року.
2024-10-21 11:36:48
Інформаційно-пошуковий інтернет-проєкт під назвою „Український мартиролог ХХ ст.“ започатковано Державною архівною службою України ще 1989 року. Він заявлений у Міжнародній раді архівів як частина великого міжнародного проєкту ЮНЕСКО зі створення електронної енциклопедії „Порушення прав людини: міжнародний довідник архівних джерел“.

З 2019 року робота набула системного характеру. Розпочалося зведення регіональних баз даних, наявних у державних архівних установах, до централізованої й загальнодоступної онлайн-бази, що розміщена на офіційному вебпорталі Державної архівної служби України.

Державний архів Черкаської області упродовж 2024 року активно працював щодо наповнення бази даних „Український мартиролог XX ст.“ про безпідставно засуджених краян.

Щомісячно черкаські архівісти надсилають відомості до Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву України для подальшого внесення до банку даних. Уже презентовано анкетні дані 2 236 постраждалих осіб, інформацію про яких містять документи Державного архіву Черкаської області.

База даних містить стислу інформацію про жертв політичних репресій 1920-1990-х років: фотопортрет або кілька фотографій (за наявністю), ім’я жертви, національність та коротку характеристику роду занять, дати життя, відомості щодо арешту та ув’язнення, реабілітації, покликання на архів, де зберігаються припинені архівно-слідчі справи та інші дотичні матеріали.

Нині у всеукраїнській базі даних для користувачів доступна інформація про 137 074 жертви політичних репресій в Україні.

Ознайомитися з відомостями бази даних „Український мартиролог XX ст.“ можна за лінком
2024-09-17 14:10:36
Команда архівістів України взяла участь у симпозіумі FamilySearch International в Німеччині.

09–10 вересня 2024 року директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко взяла участь у симпозіумі FamilySearch International (США) у складі делегації українських архівістів.

Делегацію очолив голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов.

Захід організовано для архівних служб країн Європейського Союзу в місті Потсдам (Федеративна Республіка Німеччина).

Разом з колегами з усієї Європи:

обговорювали найактуальніші питання збереження та оцифрування архівних документів, зокрема, генеалогічного характеру;

брали участь у запропонованих майстер-класах, на яких ближче вивчали успішний досвід країн щодо реалізації проєктів і програм оцифрування;

ділилися, як вдається захистити архіви та забезпечити збереження архівних документів в умовах війни;

знайомилися з практикою застосування штучного інтелекту для швидкої обробки та систематизації великих масивів оцифрованих документів, обговорювали перспективи використання цієї технології для потреб збереження історичної спадщини.

Попри наявні виклики сьогодення, українські архіви продовжують встановлювати нові рекорди темпів оцифрування. Зокрема, за минулий рік створено понад 21 мільйон цифрових копій!

Державний архів Черкаської області активно співпрацює з американською корпорацією FamilySearch International. Завдяки цій співпраці ми вже оцифрували понад 11 тисяч одиниць зберігання, що містять інформацію генеалогічного характеру (906929 файлів).

Загалом на першому етапі передбачається створення сканкопій 400 фондів держархіву області. Це більш ніж 20 тис. одиниць зберігання на понад 1,3 млн аркушів.
2024-08-09 13:59:57
У стінах Державного архіву Черкаської області відбувся запис телесюжету Суспільне Черкаси за участю директора Державного архіву Черкаської області Тетяни Клименко та Михайла Гедза.

Михайло Йосипович Гедз - один з ініціаторів акції, наслідком якої стало встановлення у листопаді 1990 року жовто-блакитного прапора на Театральній площі в Черкасах.

03 листопада 1990 року представники товариства "Заповіт", "Екологія" та Української республіканської партії ініціювали підняття в центрі Черкас українського прапора.

Саме такі сміливі та патріотичні вчинки наближали нашу країну до незалежності.

Михайло Гедз тоді очолював обласну організацію Української республіканської партії. Працював головою облагробуду. У нього на заводі й виготовили щоглу, на якій встановили прапор. Нині цей прапор зберігається у обласному краєзнавчому музеї.
2024-08-07 15:57:17
Забіг «Шаную воїнів, біжу за героїв України» – щорічна патріотична традиція вшанування пам’яті воїнів, які загинули під час російсько-української війни приурочена до 29 серпня Дня пам’яті захисників України.

На Черкащині Забіг відбудеться вчетверте, всьоме – в Україні, який проходить в адаптованому до воєнного часу форматі. Можна пробігти як самостійно, так і організованою групою.

Цьогорічний Забіг відбудеться у суботу 31 серпня у м. Черкаси.

Кожен Учасник Забігу може пробігти обрану ним дистанцію (2 км, 5 км або 10 км) із закріпленим на футболці іменем знайомої або незнайомої людини, яка віддала життя в боротьбі за територіальну цілісність України у період з 2014 по 2024 роки та поділитися життєписом Героя з тегами #БіжуЗаГероя_2024 та #забіг2024 у соціальних мережах.

Якщо не можете самостійно визначитися з іменем загиблого захисника чи захисниці, пропонуємо вашій увазі тематичні сторінки пам’яті:

https://memorybook.org.ua/
https://ukraine-memorial.org/
https://www.victims.memorial/
https://maidanmuseum.org/uk/storinka/nebesna-sotnya-0

Реєстрація на забіг триватиме до 13 серпня.

Зареєструватися на відповідну дистанцію можна за лінком:

https://timer.newrun.com.ua/event/121

2024-08-07 15:42:33
Державне підприємство «ДІЯ» у межах наданих законодавством повноважень створили мультимедійну платформу «UNITED 24 MEDIA».

Платформа забезпечує інформування міжнародної спільноти про реальний стан безпекової ситуації та події в Україні, а також протидію російській пропаганді, популяризацію України у світі. Основним засобом поширення інформації мультимедійної платформи є вебсайт – https://united24media.com.

Довідково:

United24Media – це мультимедійна платформа, яка надає всебічне висвітлення різних тем, де головна увага зосереджена на війні в Україні. Вона є частиною фандрейзингової платформи UNITED24, яка була започаткована Президентом України Володимиром Зеленським у 2022 році для збору коштів на підтримку України у відповідь на виклики, обумовлені повномасштабним вторгненням росії.
2024-06-24 15:11:37
У межах угоди про співпрацю держархіву області з Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького, розпочалася навчальна музейно-архівна практика студентів 3 курсу спеціальностей 032 "Історія та археологія" і 014.03 Середня освіта "Історія" (рівень "Бакалавр").

Протягом тижня майбутні історики будуть залучені до виконання практичних завдань за важливими напрямками роботи держархіву області та матимуть нагоду поспілкуватися з працівниками архіву.

Стор. 1 2 3 4 5
Всього новин за обраний період: 41

ДЛЯ ГРОМАДЯН З ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ!

На урядову "гарячу лінію" приймаються звернення до органів виконавчої влади за допомогою жестової мови. Будь-ласка, звертайтесь через Skype-зв'язок за таким іменем:

Урядові гарячі лінії: 1545-1, 1545-2, 1545-3

Графік роботи: у робочі дні з 9:00 до 18:00, у п'ятницю з 9:00 до 16:45
18015, Черкаси
вул. Благовісна, 244-а
(0472) 37-30-26, 31-37-32
e-mail: [email protected]
Інформаційне наповнення:
Коваль Т. С., тел.: (0472) 37-30-26

Сайт працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на [email protected]