Розмір шрифта: A A A Зображення Вимкнути Увімкнути Колір сайту Ц Ц Ц звичайна версія сайту
ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Працівники Державного архіву Черкаської області взяли участь у заходах з нагоди вшанування пам’яті Олександри Шулежко - Праведниці народів світу

2023-05-30 09:35:32
28 травня виповнилося 120 років з дня народження Олександри Максимівни Шулежко - виховательки, яка в роки німецької окупації організувала у Черкасах дитячий притулок та врятувала від смерті й голоду 102 дитини. Серед них 25 дітей були євреями. Олександра Шулежко удостоєна звання «Почесна громадянка міста Черкаси», на її честь названо одну з вулиць міста.

На знак пошани до постаті Праведниці народів світу та її великого подвигу містяни та гості міста долучилися до вечора пам’яті та перегляду фільму «Олександра Шулежко. Доля праведниці».

Ініціатори меморіального вечора - Черкаська міська єврейська громада, Черкаська єврейська недільна школа та Черкаський благодійний єврейський Фонд «Хесед Дорот».

Довідково

Олександра Максимівна Шулежко народилася у 1903 році в селі Михайлівка Драбівського району. Походила з заможної родини селян Шелудьків, закінчила гімназію, потім – педучилище. у 1921 році вийшла заміж за Федора Шулежка, який згодом став священником Української автокефальної православної церкви. Його репресували 1937 року і Олександра залишилася сама з чотирма дітьми. Один син помер немовлям, другий став танкістом, згорів заживо під час війни, а дві доньки, Алла і Лариса, вижили.

Після окупації Черкас Олександра Максимівна бачила багато бездомних і сиріт. А до рішення створити притулок спонукала зустріч з маленьким хлопчиком, який сидів біля померлої матері на вулиці. Так народилася смілива ідея просити про створення сиротинця. При цьому вона ризикувала власним життям і життям своїх дітей.

У поважному віці Олександра Максимівна переїхала до однієї з дочок у Київ, а 25 лютого 1994 року вона пішла з життя.

У Черкасах, на вулиці Хрещатик, 200 нині можна бачити меморіальну дошку в честь Олександри Шулежко – на цьому місці був притулок, де українка врятувала життя 102 дітям різних національностей.

Книга «Пам’яті славетної землячки» про подвиг Олександри Максимівни витримала вже 2 видання.

Фільм «Олександра Шулежко. Доля праведниці» неодноразово показували на Українському телебаченні. Тепер про неї пишуть у шкільних підручниках.
ДЛЯ ГРОМАДЯН З ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ!

На урядову "гарячу лінію" приймаються звернення до органів виконавчої влади за допомогою жестової мови. Будь-ласка, звертайтесь через Skype-зв'язок за таким іменем:

Урядові гарячі лінії: 1545-1, 1545-2, 1545-3

Графік роботи: у робочі дні з 9:00 до 18:00, у п'ятницю з 9:00 до 16:45
18015, Черкаси
вул. Благовісна, 244-а
(0472) 37-30-26, 31-37-32
e-mail: [email protected]
Інформаційне наповнення:
Коваль Т. С., тел.: (0472) 37-30-26

Сайт працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на [email protected]