Розмір шрифта: A A A Зображення Вимкнути Увімкнути Колір сайту Ц Ц Ц звичайна версія сайту
ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
«До 90-річчя заснування Уманського державного університету імені П. Г. Тичини»
2020-08-13 16:43:00
«До 90-річчя заснування Уманського державного університету імені П. Г. Тичини»

Виставка «До 90-річчя заснування Уманського державного університету імені П. Г. Тичини» приурочена до знаменної дати з історії закладу та регіону в цілому.

Історія Уманського державного педагогічного університету імені П. Г. Тичини починається з серпня 1930 р., коли постановою Ради Народних Комісарів УСРР «Про реорганізацію мережі й системи педагогічної освіти» в Умані створено Інститут соціального виховання. З тих пір – це знаний заклад не тільки в регіоні, а в Україні.

Виставка архівних та фотодокументів складається з ІІІ розділів. В І-ому розділі представлено документи з історії закладу, в ІІ- ому – документи з діяльності університету, в ІІІ-ому розділі – фотодокументи, які, присвячені основним етапам діяльності Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини. До виставки увійшло 30 архівних та фотодокументів з фондів держархіву області.

Історична довідка

Історія Уманського державного педагогічного університету імені П. Г. Тичини починається з серпня 1930 р., коли постановою Ради Народних Комісарів УСРР «Про реорганізацію мережі й системи педагогічної освіти» в Умані створено Інститут соціального виховання.

15 жовтня 1930 р. вперше в інституті розпочали навчання 120 осіб на чотирьох факультетах: техніко-математичний, соціально-економічний, мовно-літературний та біологічний. Навчання тривало три роки.

Одночасно при інституті був відкритий робітничий факультет з денним і вечірнім відділеннями. У 1932 р. при інституті діяло вже 5 робітничих факультетів: 1 денний та 4 вечірніх, що були розташовані в Умані, Звенигородці, Тальному та Монастирищі.

У 1933 р. перший випуск учителів склав 97 осіб. Країна отримала 25 учителів історії, 23 вчителя мови та літератури, 19 математиків та 30 учителів біології.

У 1933 р. Уманський інститут соціального виховання було реорганізовано в Уманський педагогічний інститут з чотирирічним терміном навчання на факультетах: історичному, мовно-літературному, математичному та біологічному.

У 1935 р. заклад знову змінює назву на Учительський інститут, термін навчання скорочується до 2-х років. В цей час працювали факультети: фізико-математичний, природничо-географічний, а також вечірнє відділення по підготовці вчителів мови і літератури. За перші майже 10 років свого існування інститут підготував 1537 учителів.

Друга світова війна тимчасово припинила існування інституту. Викладачі та студенти Учительського інституту опинилися на фронтах Другої світової війни, поповнили ряди партизанських формувань. Їх подвиг відзначений бойовими нагородами. Є серед них і Герой Радянського Союзу – випускник Уманського учительського інституту М. Панченко.

10 березня 1944 р. м. Умань було звільнено від нацистських загарбників, а 12 травня інститут відновив свою діяльність. Запрацювало 2 факультети: фізико-математичний та природничо-географічний. Після війни до інституту почали повертатися колишні викладачі та студенти. Матеріальна база міцніла, зростав викладацький склад і це дозволило відкрити нові факультети. 1946 року відновив свою діяльність історичний факультет. У 1947 р. до природничо-географічного факультету було приєднано такі ж факультети Одеського та Київського учительських інститутів. Цьому сприяло створення при інституті агоробіологічної станції, яка стала лабораторією для студентів, які проходили польову практику з ботанічних і сільськогосподарських циклів дисциплін.

У 1952–1953 навчальному році Уманський учительський інститут був реорганізований в Уманський державний педагогічний інститут. Строк навчання збільшився з трьох до чотирьох років. Інститут повсякчас розвивався, зростала навчально-технічна база: споруджено нові майстерні, лабораторії, закуплено нове обладнання. У 1960 р. створено факультет педагогіки і методики початкової освіти.

Інститут завжди користувався популярністю серед абітурієнтів, що завжди забезпечувало йому виконання планів набору студентів. Це пояснювалось вигідним географічним розміщенням міста Умані, яке розташоване на стику п’яти областей України.

У зв’язку з увічненням пам’яті Павла Григоровича Тичини, 23 вересня 1967 року інституту присвоєно ім’я видатного поета. З цього часу він іменується Уманським державним педагогічним інститутом імені Павла Тичини.

Середина 70-х років ХХ століття створила умови для розвитку вищих навчальних закладів України та покращення їх матеріальної бази. Позитивна динаміка дала можливість розширити спектр підготовки студентів і в Уманському педагогічному інституті. З 1976 року тут розпочато підготовку вчителів на факультеті загальнотехнічних дисциплін і праці.

У вересні 1980 р. інститут відсвяткував свій півстолітній ювілей. У цей період в його стінах навчалося близько 2500 студентів, навчально-виховний процес забезпечували 13 кафедр, у складі яких працювали 3 доктори і 40 кандидатів наук. Введено в дію два гуртожитки на 1000 місць з усіма комунальними зручностями.

У 90-х роках ХХ ст. одним із стратегічних завдань інституту був пошук можливостей заявити про себе на всеукраїнському рівні. У кінці травня 1996 р. проведено день Уманського державного педагогічного інституту в Національному університеті «Києво-Могилянська Академія», а 19 листопада 1997 р. відбулася презентація вузу в Національному центрі «Український дім» у Києві. Створювалися нові факультети: 1992 р. – дошкільний, в 1994 – філологічний та економічний, а у 1998 р. – факультет довузівської підготовки. В цей час Інститут зав’язує і підтримує міцні зв’язки з академічними, науково-дослідними установами та навчальними закладами за кордоном. Його викладачі проходили стажування в кращих навчальних закладах США та Великої Британії.

Для формування бази підготовки науково-педагогічних кадрів у 1993 р. в інституті було відкрито аспірантуру. З усіх спеціальностей велася підготовка магістрів. Кількість студентів у цей час уже складала 4392 особи.

Зміцнення матеріально-технічної бази, розширення спектру надання освітніх послуг, зростання кадрового потенціалу та кількості студентів створили умови для зміни статусу навчального закладу.

4 березня 1998 року постановою Кабінету Міністрів України інститут було реорганізовано в Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини.

На базі університету був створений потужний навчально-науково-виробничий комплекс у складі Корсунь-Шевченківського педагогічного училища, Шевченківського спеціалізованого ліцею-інтернату, Уманського гуманітарно-педагогічного коледжу, Уманської міської гімназії ім. Івана Франка та СПТУ № 6.

Починаючи з 2000-х років, розширюється спектр напрямків та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців для загальноосвітніх навчальних закладів. Створюються нові факультети – факультет іноземної філології, фізичного виховання, соціальної підготовки та психологічної освіти, історичний факультет.

РОЗДІЛ І:

Документи про історію Уманського педагогічного університету імені П. Г. Тичини.

1. Рішення об’єднаного засідання Виконавчого комітету Уманської міської Ради депутатів трудящих та бюро Уманського міського комітету КП України № 1 «Про реорганізацію Уманського учительського інституту в педагогічний інститут». Копія. 18 лютого 1954 р.
Підстава: ф. Р-3070, оп. 1, спр. 87, арк. 1, 2.




__________

2. Рішення об’єднаного засідання Виконавчого комітету Уманської міської Ради депутатів трудящих та бюро Уманського міського комітету КП України № Б-23-13 «Про звільнення будівлі по вулиці Карла Маркса № 2, яке передавалося Уманському педагогічному інституту». Копія. 29 квітня 1954 р.
Підстава: ф. Р-3070, оп. 1, спр. 87, арк. 5, 6.




__________

3. Довідка про заходи по перетворенню Уманського учительського інституту в педагогічний інститут. Копія. 24 листопада 1953 р.
Підстава: ф. Р-3070, оп. 1, спр. 87, арк. 7, 8.




___________

4. Постанова Ради Міністрів Української РСР № 819 «Про зміцнення навчально-матеріальної бази Уманського учительського інституту в зв’язку з перетворенням його в педагогічний інститут». Копія. 17 червня 1954 р.
Підстава: ф. Р-4313, оп. 1, спр. 125, арк. 38, 39.




___________

5. Повідомлення про заснування стипендії ім. П. Г. Тичини 19 лютого 1981 р.
Підстава: ф. Р-4313, оп. 5, спр. 525, арк. 35.


__________

6. Прохання начальника Управління освіти Виконавчого комітету Черкаської обласної Ради народних депутатів про атестацію Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. 10 січня 1995 р.  Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 293, арк. 8, 9.




__________

7. Прохання Голови Черкаської обласної Ради народних депутатів про атестацію Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. [1995 р.]
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 294, арк. 221, 222.




__________

8. Прохання Заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації про відкриття в Уманському педагогічному інституті магістратури з спеціальностей: «початкове навчання», «українська мова і література», «фінанси» та «економіка підприємства». 5 березня 1998 р.
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 624, арк. 130.


___________

9. Прохання Ректора Уманського педагогічного інституту про відкриття магістратури з спеціальностей: «початкове навчання», «українська мова і література », «фінанси» та «економіка підприємства». 4 березня 1998 р.
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 624, арк. 131.


___________

10. Прохання Голови Уманської міської Ради про надання Уманському педагогічному інституту імені П. Г. Тичини статусу педагогічної академії. 2 квітня 1998 р.
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 624, арк. 157.


___________

11. Прохання Голови Черкаської обласної Ради, Черкаської обласної державної адміністрації про створення педагогічної академії на базі Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. 3 квітня 1998 р.
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 624, арк. 158.


__________

12. Прохання Голови Черкаської обласної Ради, Черкаської обласної державної адміністрації про акредитацію Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. 3 квітня 1998 р.
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 624, арк. 159.


___________

13. Прохання Ректора Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини про надання зазначеному інституту статусу педагогічної академії. 8 квітня 1998 р.
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 624, арк. 161.


__________


14. Прохання Голови Черкаської обласної державної адміністрації про створення педагогічного університету на базі Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. 13 травня 1998 р.
Підстава: ф. 6063, оп. 1, спр. 625, арк. 4.


__________

РОЗДІЛ ІІ:

Історичні документи Уманського педагогічного університету імені П. Г. Тичини.

15. Протокол № 1 засідання кафедр Уманського державного учительського інституту. 30 вересня 1944 р. Підстава: ф. Р-1418, оп. 1, спр. 1, арк. 18, 18 зв.




__________

16. Акт про передачу Уманського державного учительського інституту. 27 листопада 1945 р.
Підстава: ф. Р-1418, оп. 1, спр. 6а, арк. 2, 2 зв., 3.






__________

17. Оголошення Уманського державного учительського інституту про набір студентів на перший курс. [1945 р.]
Підстава: ф. Р-1418, оп. 1, спр. 8, арк. 5.



18. Матеріали для навчально-наукової паспортизації Уманського державного учительського інституту. [1945 р.].
Підстава: ф. Р-1418, оп. 1, спр. 8, арк. 17 - 17 зв.




__________

19. Відомості про Уманський державний учительський інститут. [1945 р.].
Підстава: ф.Р-1418, оп. 1, спр. 8, арк. 18 - 18 зв.




__________

20. Наказ В. о. ректора Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини № 92 про створення Ради молодих вчених і спеціалістів. 10 травня 1989 р.
Підстава: ф. Р-1418, оп. 3, спр. 305, арк. 60 .


__________

РОЗДІЛ ІІІ:

Фото, буклети, поштовий конверт Уманського педагогічного університету імені П. Г. Тичини та газетні статті про зазначений університет.

21. Уманський педагогічний університет імені П. Г. Тичини. Фотокопія. 1960 р.
Підстава: ф. Р-5624, оп. 1, спр 113, арк. 117.


__________

22. Головний корпус Уманського педагогічного університету імені П. Г. Тичини. Фотокопія. 1974 р.
Підстава: ф. Р-5624, оп. 1, спр 113, арк. 118.


__________

23. Будівля Уманського педагогічного університету імені П. Г. Тичини. Фотокопія. 1974 р.
Підстава: ф. Р-5624, оп. 1, спр 113, арк. 119.


__________

24. Будівля Уманського педагогічного університету імені П. Г. Тичини 2-й корпус. Фото. [1966-1967 рр.].
Підстава: ф. Р-1418, оп. 2, спр. 378, арк. 100.


___________

25. Вчені АН УРСР в аудиторіях Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. Фото. [1966-1967 рр.].
Підстава: ф. Р-1418, оп. 2, спр. 378, арк. 103.


___________

26. Газетні статті про Уманський педагогічний інститут імені П. Г. Тичини. 24 вересня 1963 р.
Підстава: ф. Р-3990, оп. 1, спр. 44, арк. 14.


___________

27. Газетні статті про Уманський педагогічний інститут імені П. Г. Тичини. 2 жовтня 1970 р.
Підстава: ф. Р-3990, оп. 1, спр. 44, арк. 21.


____________

28. Буклети з нагоди святкування 50-річчя Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. 1980 р.
Підстава: ф. Р-3990, оп. 2, спр. 146, арк. 14, 16, 18, 20.


__________

29. Поштовий конверт з нагоди святкування 50-річчя Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. 1980 р.
Підстава: ф. Р-3990, оп. 2, спр. 146 , арк. 13.


__________

30. Газетні статті з нагоди святкування 50-річчя Уманського педагогічного інституту імені П. Г. Тичини. 2 вересня 1980 р.
Підстава: ф. Р-3990, оп. 2, спр. 146 , арк. 23.


__________
ДЛЯ ГРОМАДЯН З ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ!

На урядову "гарячу лінію" приймаються звернення до органів виконавчої влади за допомогою жестової мови. Будь-ласка, звертайтесь через Skype-зв'язок за таким іменем:

Урядові гарячі лінії: 1545-1, 1545-2, 1545-3

Графік роботи: у робочі дні з 9:00 до 18:00, у п'ятницю з 9:00 до 16:45
18015, Черкаси
вул. Благовісна, 244-а
(0472) 37-30-26, 31-37-32
e-mail: [email protected]
Інформаційне наповнення:
Коваль Т. С., тел.: (0472) 37-30-26

Сайт працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на [email protected]